DÜNYA’YI SARSAN VİRÜS: CoVID-19 (CORONA VİRÜS)

CORONA VİRÜSLER NE ZAMANDIR BİLİNİYOR?

Bilim dünyası Koronavirüsleri 1960'larda keşfetti. İlk keşfedilmiş virüsler arasında tavuklarda görülen, bir çeşit solunum hastalığına neden olan virüs ile soğuk algınlığı semptomları gösteren insan hastalarından alınmış örneklerde belirlenen ve insan koronavirüsü 229E ve OC43 olarak adlandırılmış iki virüs türü yer alır. İlerleyen zamanlarda aralarında Kasım 2002'de (Guangdong, Çin) keşfedilen SARS koronavirüsü, 2004'te belirlenmiş HCoV NL63, 2005'te teşhis edilmiş HKU1, Haziran 2012'de fark edilmiş (Cidde, Suudi Arabistan) MERS-CoV ile en son olarak Çin’in Wuhan kenti orijinli CoVID-19'un da yer aldığı pek çok yeni koronavirüs türü keşfedilmiştir.

Bu virüslerin çoğu ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmakta ve büyük kısmı ölümcül sonuçlara yol açmakta.

CORONA İSMİ NERDEN GELİYOR?

Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüs grubunu oluştururlar. Bu grupta yer alan virüslerin en belirgin özelliği, yapısının etrafında değneğe benzeyen ucu topuzlu çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine (Latince: corona) benzediği için koronavirüs adını almıştır.

 

İLGİLİSİNE:

Dünya çapında Coronovirüs görülen ülkeleri, dünyadaki etkilenme, ölüm gibi sayıları takip edebileceğiniz on-line bir harita:

https://coronavirus.jhu.edu/map.html

Dünya Sağlık Örgütü’nün sitesi:

https://www.who.int/

Wikipedia Coronovirüs başlığı:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Koronavir%C3%BCs