DENİZ TİCARET ODASI FETHİYE ŞUBESİ'Nİ ZİYARET ETTİK

Fethiye Körfezi’nin doğal yapısının bozulduğu hızlı bir şekilde ekolojik yıkımın eşiğine doğru ilerlediğini hepimiz biliyor ve gözlemliyoruz. Körfezin yok olmaya yüz tutmuş doğal yapısının korunmasına mümkünse iyileştirilmesine yönelik hiçbir çaba görmezken tam aksi tutumlarla; yeni marina projeleri, yat yanaşma iskeleleriyle tüm körfezi inşaat sahası haline getirecek olan yapılaşma tehdidi kıyılarımızda kol geziyor.

Derneğimiz bu yöndeki girişimleri bilimsel yönden irdeleyerek, hukuki süreçlerin takipçisi olmaya özen gösteriyor. Ancak biliyoruz ki büyük ölçekli olan Fethiye Körfez kirliliği probleminin yanı sıra dağlarımızda, köylerimizde, ormanlarımızda da talan ve ekolojik yıkımlar gün geçtikçe artıyor.

Tüm bunlarla mücadele etmenin önemli olduğunu ama bir yandan da dayanışmaya ihtiyacı olan bir süreç olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla bölgemizde çalışma yürüten; meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi partiler gibi Fethiye’nin ekolojik sorunlarına karşı yürütülen mücadelede dayanışma gösterecek kuruluşlar ile görüş alış verişi yapmak üzere bir araya geliyoruz. Geçen ay Fethiye Ticaret Odası’nı, bu ay ise Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi’ni ziyaret ettik.