Göcek Tel Örgüler Ardında

Muçev’in talebi doğrultusunda Göcek İskele Mevki’ne yeni uygulama imar planı geliyor. Planla beraber mevcut iskeleler büyütülerek tekne kapasitesine 160 tekne daha ekleniyor. Neredeyse Göcek çarşısının  önündeki tüm sahil bandı tel örgülerle kapatılarak marinanın kullanımına veriliyor.

 

İmar planı değişikliği 27.05.2020 tarihli ve 151120 sayılı Olur'u askıya çıktı. (İlgili Sayfa)

 

Bu değişilik olursa:

 

 • ⦿ Tüm sahil bandının marina tarafından kullanılacak olması ve çitlerle kapatılması sonucu şu anda yürüyüş yolu ve yeşil alan olarak kullanılan  alanlar Göcek halkının erişebileceği yerler olmaktan çıkacaktır.
   
 • ⦿ Halk, denizi çitler ardından izleyecek, yerli ya da tatil için gelmiş olan her insanın deniz ile bağlantısı kesilmiş olacaktır. 
   
 • ⦿ Kıyıda alışveriş yapmak, yemek yemek vb sebepler ile gerek tekneleri gerekse botları ile gelen misafirlerin önü kesilecektir.
   
 • ⦿ Göcek’in hali hazırdaki tekne, araç ve insan trafiği sorunu yat kapasitesinin artışı ile beraber içinden daha da çıkılmaz hale gelecektir.

 


 * İskelenin özelleşmesi sonucunda doğacak en önemli olumsuz sonuçlardan biri; Göcek beldesinin ve halkının denizle olan bağlantısının kesilecek olmasıdır. Tüm sahil bandının marina tarafından kullanılacak olması ve çitlerle kapatılması sonucu şu anda yürüyüş yolu ve yeşil alan olarak kullanılan  alanlar Göcek halkının erişebileceği yerler olmaktan çıkacaktır. Yürüyüş bandının kapatılması ve iskele girişlerinin sınırlandırılması sebebiyle yürüyüş yapılamayacak, eskiden burada balık tutan halk bu özgürlüğünü kullanamayacaktır. Halk, denizi çitler ardından izleyecek, esnaf deniz manzarasından mahrum olacak, bu deniz kasabasında yerli yada tatil için gelmiş olan her insanın deniz ile bağlantısı kesilmiş olacaktır.  deniz tarafında kıyı bandında bir genişleme yapılacak kıyıda bulunan mevcut restoran ve kafeteryalar ile deniz arasındaki mesafe uzayacaktır.

 

* Şu anda Göcek’te faaliyet gösteren toplam 5 marinada ( Club Marina, MarinTürk Marina, Skopea Marina,  Göcek Muçev Marina, D Marin Marina ) toplam tekne bağlama kapasitesi 1100 teknedir. Göcek  Muçev Marinada uygulanması planlanan kapasite artırımı sonucu Göcek’te konaklayacak tekne sayısının en az 160 daha artması anlamına gelmektedir. Mevcut durumda bile Göcek  koyunun kaldırabileceğinden  fazla tekne bulunduğu göz önüne alındığında  sözkonusu kapasite artırımı gerek çevresel,  gerekse ekonomik açıdan pek çok olumsuz sonucu da beraberinde getirecektir.  Şöyle ki;

 

 

 • Kapasite artırımı ile artacak  tekne, araç ve insan trafiğinin Göcek beldesindeki mevcut sıkışıklık ve alt yapı sorunları başta olmak üzere belde sakinlerinin halihazırda , sezonda yaşadığı sorunları daha da arttıracağı aşıkardır. Artan ve çözülmeyen bu sorunların, Göcek’in belde değerine ciddi zarar vermesi kaçınılmazdır.

 

 • Sakin koyları ve ortamı ile bilinen  Göcek’in,  kapasitesi üstünde  tekneye ve insana ev sahipliği yapmasının olumsuz sonuçlarından biri de;  gerek yurtdışı ve gerek Mavitur misafirlerinin, zaman içerisinde başka bölgelere  yöneleceği ve  denizde konaklayan tekne sayısındaki bu artışın Göcek’i Göcek yapan sakinliğinin bozulacağı ve bu nedenle tercih edenlerin Göcek’ten ayrılması sonucu  ekonomik açıdan da olumsuz etkileyeceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 • Günübirlik tekne akışında azalmalar gözlenecek, belki de zamanla yok olacaktır. Bu durum balıkçı ve en önemlisi charter tekneleri için de geçerlidir.  Planlanan kapasite artırımının, beldemizde faaliyet gösteren charter firmalarını zaman içerisinde kaybetmeye kadar varabilecek zincirleme etkileri  olacaktır. “Daha çok tekne, daha çok iş” mantığı ilk bakışta cazip görünse de, bu durum ancak çok kısa bir dönem için geçerli olabilir.  Sorunlar katlanarak artmaya başladığında Göcek esnafı da önemli bir gelir kaynağı olan günübirlik  tur teknelerini, balıkçı teknelerini ve charter teknelerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklardır.

 

 • Muhtarlık ve Belediye İskelesi döneminde kıyıda alışveriş yapmak, yemek yemek vb sebepler ile gerek tekneleri gerekse botları ile gelen misafirler bu özelleşmeden sonda artan fiyatlar ile buraya gelememekte ve çarşı esnafı gelir kaybı yaşamaktadır. Ayrıca buradan yolcu alıp , yolcu indiren mavi tur tekneleri de bu pahalılıktan nasibini alacak ve bu yolcuların Göcek’te yapacağı konaklama, alışveriş ve yeme içme faaliyetleri birden azalacaktır. Bu da Göcek esnafı açısından gelir kaybıdır.

 

 • Özet olarak MUCEV iskelesinin büyütülmesi ve kordonun yapılaşmaya açılması Göcek esnafı, Göcek’te yaşanlar ve Göcek’i tercih eden misafirler açısından olumsuz etkiler doğuracaktır.

 

Deniz canlılarının, koyiçinde oluşacak kapasite fazlası  tekne trafiğinden ve konaklamasından  en olumsuz şekilde etkilenecek  canlılar olacağı unutulmamalıdır. Mevcut durumda bile ekosistemimizi korumakta ciddi sorunlar yaşadığımız düşünülürse, artan kapasite ile sorunlar da maalesef giderek kontrol edilemez hale gelecektir.

 

 • Koyiçi kirlilik, artan tekne sayısı ile orantılı şekilde artacaktır.  Yıllardan beri teknelerden atık toplama işini başarı ile gerçekleştiren TURMEPA’nın  artan talebi karşılamakta yetersiz kalması durumunda koyumuz geri dönüşü neredeyse imkansız bir şekilde kirlenecek ve Göcek’i Göcek yapan en önemli değer kaybedilmiş olacaktır.

 

 • Muçev Marina tarafından yapılmak istenen bu kapasite artırımı eğer hayata geçirilirse maalesef geri dönüşü olmayan ve zaman içerisinde sadece Göcek’i ve Göcek’lileri değil, Muçev Marina işletmecilerini de etkileyecek ciddi olumsuz sonuçlar doğuracaktır.