DAVAMIZI AÇTIK

Geçtiğimiz haftalarda Fethiye Körfezi’nde yapılması planlanan yeni bir iskele/yat bağlama alanı olduğunu ve oldukça kirlenen körfeze yapılacak küçük ya da büyük her türlü girişimin körfez açısından kaldırılamayacak yeni yükler getireceği düşüncesi ile Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak itirazlarımızı dile getirmiştik. İtirazlarımızı korona günlerinde ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden sizlere duyurmaya çalıştık. Bu amaçla hem resmi internet sitemizde hem de sosyal medya platformlarımızda duyurular yapmanın yanı sıra, change.org üzerinden bir imza kampanyası da başlattık.
 
Ancak sosyal medyanın gücünün çok önemli ama sınırları olduğunun farkındayız. Bu nedenle Fethiye Karayolları Şefliği’nin hemen önünde yapımı planlanan iskele/yat bağlama alanının hem yapım aşamasında hem de sonrasında körfez için yeni bir ekolojik tehdit oluşturması dernek olarak bizi hukuki yollardan da itirazlarımızı sürdürmemiz gerektiği ve konu hakkında itirazı olanları bir araya getirmenin önemli bir adım olduğuna ikna etti. 
 
Fethiye Körfezi’nin ekolojik bir yıkımın eşiğinde olduğu bu süreçte, körfezin yükünü arttıracak her türlü girişimin artık geri dönüşü imkansız zararlar doğuracağı açık iken, itiraz ettiğimiz iskele/yat bağlama alanının böylesine hassas durumda olan körfezimizde, “ÇED gerekli değildir” kararı ile inşaata başlayacak olması, Fetder olarak bizi Muğla Valiliği nezdinde, yürütmeyi durdurma davası açma aşamasına getirdi. ÇED gerekli değildir kararına itiraz ile açtığımız davanın Fethiye Körfezi üzerinde tüm baskılara karşı olanları bir araya getireceği umudu ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Her katılımın bizi güçlendireceği ve bu belayı da dayanışma ile aşacağımıza inancımız tam.