KÖRFEZDE YENİ BİR LİMAN PROJESİ ve HALKIN KATILIMI TOPLANTISI

FETHİYE KÖRFEZİ HERYERDEN SALDIRIYA UĞRUYOR!

Fethiye Körfezi’nin uzun zamandır ekolojik bir yıkım içinde olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu yıkımın bir kısmı körfezin dolan zeminine ait iken bir diğer kısmı her koyuna açılması planlanan marinalar oluşturuyor.

Körfezin artık kaldıramayacağı kadar çok derdine bir yenisini daha eklemek isteyen Akmarin Şirketi’nin yürüttüğü marina projesinin yasal mevzuat gereği yapmak zorunda olduğu ÇED ön raporunun tartışıldığı halkın katılımı toplantısı geçtiğimiz günlerde Fethiye’de gerçekleştirildi.

Başta pandemi döneminde kapalı alanda yapılması nedeni ile eleştirilen toplantı tüm itirazlara rağmen sınırlı sayıda katılımcıya kapalı alanda gerçekleşti. Halkın katılım toplantısına; derneğimiz yönetim kurulu olarak hep beraber katıldık. Dostlarımız Fethiye Ekoloji Platformu ve Muğla Çevre Platformu bileşenleri dışında, Fethiye Belediyesi yetkilileri, Fethiye Kent Konseyi, Fethiye Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası’nın temsilcileri ve yat sahibi, kaptan ve Karagözler Mahallesi sakinleri katıldı.

Toplantı devam etmekte olan ÇED sürecinin bir parçası olarak, halkın ve ilgililerin konu hakkındaki soruları üzerinden ekolojik problemi dile getirir nitelikteydi. Ancak şirketin danışmanlığını yürüten firma hiçbir soruya net bir yanıt veremedi. Bu nedenle bu sorularımızı bir kez daha buradan tekrarlıyoruz;

  • Fethiye Körfezi temizlenmeyi beklerken bu tür projeleri askıya alacak mısınız?
  • Fethiye Körfezi yat bağlama kapasitesini aşmışken, bu konuda uzmanların ve ilgili STKlar’ın görüşlerini alacak mısınız?
  • Fethiye Körfezi pekçok türe ev sahipliği yapıyor. Bu türler arasında nesli tehlikede olan ve yok olmak üzere olan balık, kuş türleri için bir önlem almayı düşünüyor musunuz?
  • ÖÇK bölgesi olan Fethiye’de her isteyen istediği yere liman, otel, marina yapabilir mi?
  • Uluslararası (örneğin Barcelona Sözleşmesi) sözleşmeler ile korunması gereken kıyı ve sulak alanlardan olan Fethiye Körfezi’nin hızla yok olmasına karşı tedbirler alındı mı?
  • Fethiye Körfezi hızla çamur ile dolarken dolgu alanları öneren bu tip yapılaşmalara ne zaman dur diyeceksiniz?

 

Soruları çoğaltmak mümkün ama son toplantı ile görüldü ki bu tip proje üretenlere doğruyu biz öğreteceğiz.

 

KONU HAKKINDA MUÇEP FETHİYE AÇIKLAMASI

 

Neye niyet neye kısmet! Kim kimi bilgilendirdi?!

Akmarin Projesi’nin sözde Halkı Bilgilendirme Toplantısı’na katıldık.

Bölgenin coğrafyasını, deniz trafiğini, kara ve deniz canlılarını, yarımadanın doğal güzelliklerini hatta 3.Derece Doğal Koruma Bölgesi olduğunu bile bilmeyen Akmarin’i bilgilendirdik. Duyan geldi Fethiye’sine sahip çıktı. Katılımcılar çok yerinde sorular sordular. Sorulara net cevap veremeyen lafı dolandırıp duran şirkete, güzel Fethiye’mizi Akmarin’e bir bir anlattılar.

Denizi dolduramazsınız dedik,

Yarımada yolu trafiğinizi kaldırmaz dedik,

Körfez girişinde tekne trafiğine engel olacaksınız, kazalara sebep olacaksınız dedik,

Körfezin tekne kapasitesi planlananı çoktan aştı dedik,.

Fethiye halkı olarak sürecin takipçisi olacağımızı söyledik.

Bolca not aldılar, bakalım ders de alacaklar mı?

Konu hakkındaki haber linkleri:

https://www.birgun.net/haber/yat-limani-projesi-fethiye-korfezi-ne-zarar-verecek-328082

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fethiye-korfezine-yapilacak-marina-cevre-felaketine-yol-acacak-1801679