DERNEK ÜYELERİMİZ VE AİLELERİYLE BİRLİKTE DOĞA GEZİSİNDEYDİK

Fethiye’de yavaş yavaş kışın yüzünü göstermeye başladığı ekim ayında son güneşli günleri değerlendirmek ve çocuklarımızla birlikte Fethiye’nin son doğal alanlarından birisi olan Akgöl-Karaot’un henüz bozulmamış güzelliğini bir kez daha görebilmek için rotamızı balıkçılların ve susamurlarının yaşam alanına çevirdik.

 

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği üyeleri ve ailelerinin katılımıyla, kırk kişilik ekibimiz; Fethiye’de kuş gözlem ve doğa rehberliği denince akla ilk gelen ismi olan Ali İhsan Emre’nin liderliğinde Akgöl’ün eşsiz doğasında iki saatlik yürüyüş ve doğa gözlemini gerçekleştirdik. Gezimizde en küçüğü 5 yaşında olan genç doğaseverler de dâhil olmak üzere, doğadan uzak kaldığımız uzun pandemi sürecinin kasvetli havasından bir parça da olsa uzaklaşarak keyifli bir Pazar günü geçirdik.

Gezimiz boyunca Ali İhsan Emre’nin geçmiş yıllarda yaptığı gezilerdeki keyifli anıları dinlemenin yanı sıra, Akgöl’ün sakinlerinden Akbalıkçıl gibi önemli su kuşlarını, doğal döngünün önemli parçası olan Kargı bitkisinin oluşturduğu geniş sazlıkları, kış uykusu öncesi son hazırlıklarını yapan Kaplumbağaları, Karaot Sahili’ni yumurtlama alanı olarak seçen Carettalar’ın bölgedeki son durumlarını görme olanağımız oldu.

Yürüyüşümüzün bitiminde hep birlikte Karaot Sahili’nde günün yorgunluğunu atmak hem de güneşli bir pazar günün keyfini sürmek için pikniğimizi gerçekleştirdik. Özellikle çocukların büyük bir zevkle katıldığı doğa yürüyüşü ve piknik etkinliğini önümüzdeki dönemde Fethiye’nin bir başka önemli doğal alanında tekrar etmek ve dostlarımızla dayanışma içinde sürdürdüğümüz ekoloji çalışmalarında hep birlikte olmaya devam etmek umuduyla yeni rotalar belirlemeye başladık bile…