Fethiye Körfezi

FETHİYE İÇ KÖRFEZİ EKOLOJİSİ ÜZERİNE NOTLAR

Fethiye Körfezi üzerine yapılmış bilimsel çalışmalar, ilgili devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının raporları gözden geçirildiğinde, bahsi geçen iskele projesinin inşaat alanının pek çok ekolojik sorunu hem yapım aşamasında hem de sonrasında getireceği görülmektedir. Konu hakkında yapılmış çalışmalar incelendiğinde, Fethiye Körfezi’nin pek çok nesli tehlike altında olan türe ev sahipliği yapmasının yanı sıra, körfezin doğal bir parçası olan “Çalış Kuş Cenneti”’nin de yapılacak olan yat yanaşma iskelesinin arttıracağı insan kaynaklı baskı sonucu olumsuz yönde etkileneceği açıktır.

10/29/2020

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ VE CİVARI HAKKINDA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Fethiye Körfezi üzerine yapılmış deniz canlıları, ekoloji, jeolojik ve ekosistem üzerine yapılmış bilimsel çalışmaları derlemeye çalıştık. Eksikler oldukça tamamlamaya çalışacağız. İlgili olanlara iyi bir kaynak listesi oluşturmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

05/10/2024

Detaylı İncele

AKSAZLAR YAT İSKELESİ HAKKINDA BİLİRKİŞİ RAPORU AÇIKLANDI

        Karagözler Mahallesi'nin devamında,  yarımada üzerinde kurulması planlanan pek çok marina, iskele projesi bulunuyor. Bunlardan birisi de Aksazlar Mevkii’nde planlanan proje. Fethiye Körfezi’nin sığlaşması, etrafının beton ile kaplanması son yıllarda denizin tüm canlılar için yaşamlarını sürdürecek bir yer olmaktan çıkmasına yol açtı. Dahası su sirkülâsyonun düşük olduğu körfeze yapılan her marina ve iskele projesi işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Diğer yandan koyların, kıyıların bir bir halkın kullanımına kapatılıyor olması da Fethiyeliler için deniz ile olan kadim ilişkilerinin ve kent kimliğinin önemli bir parçası olan körfez ile insanın bağını koparan uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor.

      Derneğimizin hukuki yollarla takipçisi olduğu projelerden olan Aksazlar tekne bağlama iskelesi hakkında bilirkişi raporunu paylaşarak, haklı gerekçelerimizin pek çok bilim dalının uzmanlarınca da tescil edildiğini paylaşmak isteriz.

     İlgili bilirkişi raporunun özentine bu metnin altındaki "eklenen belgeler" başlığına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

05/23/2024

Detaylı İncele