FETHİYE’DE DİKKAT ÇEKEN BALIK ÖLÜMLERİ

Çok uzun süredir kirlilik sorunuyla gündemde olan Fethiye Körfezi’ne bağlanan derelerde  görülen toplu balık ölümleri tedirginliğe yol açtı. Salı Pazarı yakınlarındaki kanalda rastlanan  ölü balıklar nedeniyle Fethiye Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri ölümlerin nedenlerini araştırmak üzere ölen balıklardan ve sudan örnekler topladı. 
 
Tarım arazilerinde kullanılan pestisitlerin yol açtığı düşünülen balık ölümleriyle ilgili bir başka iddia ise bu balıkların balık çiftliklerinden kaçan ya da çiftlik işletmelerinde yaşanan problemler nedeniyle yetiştirme havuzlarından bilinçli bir şekilde dereye bırakılan balıklar olduğu yönünde.
 
Bu ölümlerin sebebinin ne olduğu yapılacak olan bilimsel çalışmalar ve laboratuvar analizleriyle netleşecek. Ancak çok dillendirilmese de, Fethiye Körfezi’nin bugünkü durumunda tartışmasız büyük pay sahibinin; kötü tarım uygulamaları, pestisit ve yoğun kimyasal gübre kullanımı olduğunun farkındayız. Konunun sümen altı edilemeyecek kadar ciddi olduğunu ve takip edilmesi gerektiğini biliyoruz, takip edeceğiz.