Duyurular

6-7 TEMMUZ 2024 TARİHİNDE "ÇEVRE HUKUKÇULARI VE ÇEVRE HUKUKU KONFERANSI"NI GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERE KAYAKÖY'DE BULUŞUYORUZ

İlkini 9-10 Mart 2024 günlerinde Denizli’de gerçekleştirdiğimiz Konferansımız, ikinci buluşmasını 6-7 Temmuz 2024 günlerinde Muğla Fethiye’de yapacak. Çevre sorunları konusunda kendini sorumlu hisseden tüm tarafların, çevre hukukçularıyla buluşarak, Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan ekolojik köklü dönüşümlere dair hukuki çözüm önerileri geliştirdiği buluşmaların Fethiye ayağında odak, “Sektörel dönüşüm ve Akdeniz” olacak. Muğla uzun yıllardır bir yandan, imar, madencilik, enerji sorunlarıyla boğuşan diğer yandan da Turizmin de etkisiyle yoğun göç alan bir bölge. Pandemi sonrasında ise bu göç hareketliliği daha da hızlandı. 

11/06/2024

Detaylı İncele

DAĞ TAŞ AŞ BİZİM PLATFORMU’NDAN DÜNYA ÇEVRE HAFTASI KUTLAMALARI İÇİN YEŞİL ÜZÜMLÜ ORMANLARINA DAVET VAR!

Dünya çevre günü 5 Haziran ve bugün ile başlayan hafta dünya çevre haftası olarak kutlanıyor. 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla 5 Haziran günü “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi ve tüm dünyada 52 yıldır kutlanmaya devam ediyor. Yeşil Üzümlü doğasını taş ocakları, maden ocakları ve krom eleme tesisi gibi yıkıcı etkisi olan işletmelere karşı korumak amacıyla kurulan platform sosyal medya aracılığıyla yaptığı çağrı ile tüm Fethiyelileri bu kutlamaya çağırıyor.

30/05/2024

Detaylı İncele

Fethiye 'Kruvaziyer Limanı Projesi' ÇED Süreci başlatıldı!

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 21 Aralık Perşembe günü saat 11.00’de Fethiye Kül Kafe Restoran’ta Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

18/12/2023

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ KRUVAZİYER LİMAN İÇİN DOĞRU YER TERCİHİ DEĞİLDİR

Fethiye Körfezi coğrafik olarak kruvaziyer liman projesi için doğru seçilmiş bir yer değildir. Coğrafik olarak neredeyse bir göl özelliği taşıyan körfez aynı zamanda yıllar boyu görmezden gelinen kirliliği nedeniyle dibi dolmakta olan bir denizdir. Şimdi her birimizin, denizimizle olan ilişkimizi tekrar gözden geçirmesi ve onu gelecek kuşaklara nasıl aktarmak istediğimiz ile ilgili karar vermemiz gereken noktadayız.

16/12/2023

Detaylı İncele

FETHİYE'DE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ORTAK SES!

Kıyılarımız kırmızı çizgimiz!

Fethiye Körfezi ve Göcek Koyları'ndaki yapılaşma tehdidi gün geçtikçe artarken sivil toplum yapılaşma ve rant tehdidi ile karşı karşıya kalan Fethiye kıyıları için ortak basın açıklaması yayımladı. Yayımlanan basın açıklamasına derneğimiz de imzacı olarak katıldı.

14/12/2023

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ’Nİ TEMİZLEMEK YERİNE KRUVAZİYER İNŞAATI PLANLANIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Fethiye’nin Babataşı Mahallesi Mevkii’nde, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yapılması planlanan “Fethiye Kruvaziyer Limanı Projesi” için ÇED Süreci başlatıldı. Toplam bedeli 925 milyon 658 bin 673,26 TL mal olacağı öngörülen liman, zemini hızla dolan ve artık ekolojik bir felaketin eşiğinde olan Fethiye Körfezi için yeni çevresel yükler getirecek.

12/12/2023

Detaylı İncele

DENİZ TİCARET ODASI FETHİYE ŞUBESİ'Nİ ZİYARET ETTİK

Fethiye Körfezi başta olmak üzere bölgemizin ekolojik sorunlarını görüşmek ve fikirlerimizi aktarmak  amacıyla geçen ay yaptığımız Fethiye Ticaret Odası ziyaretinin ardından Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi'ndeydik

30/11/2023

Detaylı İncele

AKSAZLAR’DA MARİNA İSTEMİYORUZ!

 

Fethiye İlçesi, Karagözler Mahallesi, Aksazlar Mevkii Aksazlar Tekne Bağlama İskelesine Ait 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı 16.5.2023 tarihinde Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayınlanmıştır.

23/05/2023

Detaylı İncele

EKOLOJİ SOHBETLERİ'NİN BEŞİNCİSİNİ “EKOLOJİ ve KADIN” BAŞLIĞI İLE GERÇEKLEŞTİRDİK!

11 kasım 2021 Salı günü, dostlarımızın derneği FKDD ile birlikte bu kez “ekoloji ve kadın siyaseti” üzerine tartıştık, konuştuk, dertleştik.

FKDD'de üyesi Dilek Alıcıoğlu Cömert'in sunumu ve moderasyonu ve ardından kısa bir film gösterimi ile başlayan etkinliğimiz, devamında hem derneğimizin üyeleri hem de FKKD üyelerinin ülkemizdeki cinsiyet sorunları, eril dil ve problemleri gibi temel kadın tartışmaları üzerine sürdürdüğümüz tartışmalarla zenginleşti. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, yaklaşık iki saate yakın süre boyunca tüm katılımcılar ülkemizde yaşanan “erkek sorunu” hakkında fikirlerini belirterek, Fethiye'de bu temel siyasi sorunu sıklıkla tartışmaya devam etmeye ve mümkünse eylemlilikler ile birbirimizi desteklememiz gerektiği kararıyla son buldu.

 

22/10/2022

Detaylı İncele

MUĞLA’DA YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNUYORUZ MİTİNG ve YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği'nin de çağrıcılarından biri olduğu ve Muğla'nın koyları, dağları, ovaları üzerinde sürdürülen talana karşı itirazı dile getireceğimiz miting çalışması devam ediyor. Konu hakkında, Muğla Çevre Platformu'nun açıklaması ise şu şekilde, Muğla’da artan saldırılara karşı “Yaşam Alanlarımızı Savunmak” üzere Muğla’daki tüm demokrasi güçleriyle hep birlikte gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz ortak miting yapma çağrısı karşılığını buluyor.

22/10/2022

Detaylı İncele

KAMUOYUNA

FETHİYE SIĞLA DOSTU KENT OLSUN!

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak, bölgemizin endemik türlerinden ve koruma altında olması gereken Sığla Ağaçları'nın, yürütülen altyapı çalışmalarında tahrip olduğunu görüyoruz. Konu hakkındaki fikirlerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyor ve bu yanlış uygulamalar nediniyle, kentimizin önemli bir parçası olan Sığlalalar'ın daha fazla zarar görmesinin önüne geçilmesini talep ediyoruz.

28/05/2022

Detaylı İncele

FETHİYE EKOLOJİK YAŞAM DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI DUYURUSU

Derneğimizin üç yılda bir, Şubat ayında gerçekleştirdiği olağan genel kurul tarihi, yeri ve gündemi yönetim kurulumuzun 15.01.2022 tarih ve 2022/1 sayılı kararıyla belirlenmiştir. 

Dernek üyelerimiz, olağan genel kurul hakkındaki ayrıntılı bilgileri  duyurumuzun "detay" kısmına tıklayarak öğrenebilirler. 

 

28/01/2022

Detaylı İncele

FETHİYE’DE TARIM BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

Fethiye’de ilk kez düzenlenecek olan “Tarım Bayramı Etkinlikleri” kapsamında pek çok sivil toplum kuruluşu bir araya geliyor. Fethiye Rotary Klübü, Fethiye Belediyesi, Fethiye Ziraat Odası’nın yanı sıra, Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Fethiye-Seydikemer Ekolojik İşletme Kooperatifi, Fethiye Yerel Tohum Derneği Likya Kadın Girişim Kooperatifi gibi gıda ve ekoloji üzerine çalışmalar yapan kuruluşların iki gün süren etkinliklerde bir araya geliyor.

 

12/01/2022

Detaylı İncele

HER AY DÜZENLEYECEĞİMİZ ETKİNLİKLERE BAŞLADIK!

Kent yaşamı, zehirsiz gıda üretimi, geri dönüşüm, tüketim toplumu, kadın sorunu, yerel demokrasi gibi can alıcı sorunları yerel inisiyatifleri ve konuyu yıllar boyunca dert ederek mücadelesini vermiş kişilerle gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

29/12/2021

Detaylı İncele

İlk Sohbetimiz “Fethiye Körfezi Ve Müsilaj” Üzerineydi.

Fethiye Körfezi'nin uzun süredir devam eden kirlilik sorunu ve bu yazı yeni bir çevre felaketi ile geçiren Marmara Körfezi'ndeki musilaj sorununu konuştuk

29/12/2021

Detaylı İncele

TEMİZ ADİL GIDA HAKKI VE YEREL GIDA TOPLULUKLARI

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak her ay düzenlemeye başladığımız  ekoloji sohbetlerinin ikincisini, "Fethiye Gıda Topluluğu" ile birlikte gerçekleştirdik.

29/12/2021

Detaylı İncele

EKOLOJİ SOHBETLERİ-3 “Tüketirken Doğayı Korumak, Tasarruf”

Gezegenimizin çıkmaz bir sokağa girdiği son yüzyıllarda her birimizi yoğun birer tüketiciye dönüştüren yapının, kimi zaman farkında olarak kimi zaman farkında olmaksızın ekolojik felaketlere yol açan bireysel uygulamalarımızı konuştuk.

29/12/2021

Detaylı İncele

EKOLOJİ SOHBETLERİ-4 “Tek Adam Rejiminde Yerel Demokrasi”

Bu ayki sohbetimiz ülkemizin yaralı demokrasisi üzerine.

29/12/2021

Detaylı İncele

ZEHİRSİZ SOFRALAR AĞINA KATILDIK

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak; ülke çapında sayısı 100’e ulaşan dernek ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu,  “Zehirsiz Sofralar Ağı”nın bir parçasıyız.

 

17/12/2019

Detaylı İncele