FETHİYE EKOLOJİ KİTAPLIĞI

Fethiye ekolojisi üzerine yazılmış kitaplar...

Bizce çok özel bir coğrafya olan Fethiye bölgesi aynı zamanda bir o kadar da özel ekolojik değerlere sahip. Maalesef bu güne kadar Fethiye ekolojisi, doğası ve onu korumaya yönelik kaynak kitaplar hayli sınırlı sayıda. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak, ulaşabildiğimiz kaynakları buraya tanıtım amaçlı eklemeye elimizden geldikçe çalışacağız. 

Yazarların emeği yanında bir hiç olan bu tanıtım çalışmasının meraklılarına yol göstereceğini umuyoruz.

04/26/2020

Detaylı İncele

FETHİYE/ÇALIŞ BİRD RESERVE A NATURAL HISTORY

1939 doğumlu olan biyolog Paul Hope, geçmişte bir süre Fethiye'de yaşan bir İngiliz. Fethiye'de yaşadığı döneme yaptığı gözlem ve araştırmalarla Fethiye ekolojik kayıtlarına önemli katkılar veren bir doğa sever. 

2010 yılında yayımlanmış olan bu kitap; Çalış Kuş Cenneti'nin biyolojik değerlerini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda sadece bölgenin kuşları değil, memelileri, bitkileri, böcekleri ve denizel canlıları hakkında değerli bilgiler içeriyor. Kitabın İngilizce yayımlandığını da eklemek gerekecek.

04/26/2020

Detaylı İncele

Odun Dışı Orman Ürünleri

Kitap, Fethiye bölgesinde görebileceğimiz, orman ekosistemlerinin parçası olan mantar, çalı gibi odun dışı varlıkların önemlilerine yer vermiş. 

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'nün katkıları hayata geçen projeyi kitaplaştıran ekipte; Gül Bahar Edik Kayhan, Yard. Doç. Hakan Mallı ve Köksal Kayhan yer alıyor.

Kitap, özellikle Fethiye bölgesi mantarları hakkında kaynak niteliği taşımakta. 

04/27/2020

Detaylı İncele

Walking & Birdwatching in South West Turkey With Botanical & Historical Notes

Biyolog Paul Hope’un, 2005 yılında yayımladığı Botanik ve Tarihi Notlar ile Güney Batı Türkiye'de Yürüyüş ve Kuş Gözlemciliği adlı kitap, Fethiye ve bölgesinin sadece kuşlarını tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda doğaseverler için yürüyüş güzergâhlarını da içermekte.

Rehber kitap özelliği taşıyan eserde, özellikle kuş gözlemciliği ile ilgilenenlerin ilgisini çekecek gözlem noktaları harita ve çizimler ile detaylandırılmış. Bu yürüyüş rotaları içinde; Fethiye, Çalış, Patara, Girdev gibi önemli doğa rezervlerinin de içinde yer aldığı yürüyüş ve gözlem noktaları dâhil 16 güzergâhı incelemek mümkün.

 

04/29/2020

Detaylı İncele

Ölüdeniz Çevre Hukuku Mevzuatı

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın, 2003 yılında yayımladığı bu kitabı Hasan Deniz Bayramoğlu kaleme almış.

Basıldığı tarihte çevre hukuku acısan geçerli olan hemen hemen tüm yasalar ve yönergeleri içeren kitabın başlıca özelliği Ölüdeniz bölgesine yoğunlaşmış olması. Ölüdeniz, Belcekız gibi dünya değeri kabul edilen kumsalları sit dereceleri, koruma statülerinin hepsinin sıralandığı kitapta ayrıca çevrenin yargı yolu ile korunabilmesi için öneriler de mevcut.

 

05/01/2020

Detaylı İncele

The Dragonflies of Eastern Muğla Province Saouthwest Turkey

Türkiye’nin güneybatısı, Muğla ilinin ise doğu bölgesinin Yusufçuk (Teyyare Böcekleri) türlerinin listelendiği bu kitap uzun yıllara dayanan arazi çalışmaları ve gözlemler sonucunda yine Fethiye’de  bir süre ikamet eden biyolog Paul Hope’a ait. Hope bu kitapta bölgenin sulak alanlarını, göl, bataklık ve derelerinin hemen hepsini gözden geçirerek hem haritalamış hem de Yusufçuk türlerini listelemiş.

Toplamda 56 türün kayıt altına alındığı bu kitapta; Akgöl, Akkaya,, İnlice ve Girdev’in dahil olduğu 22 lokaliteden kayıtlar mevcut. Her bir tür için rehber niteliğinde fotoğrafları ise kitabı kaynak kitap haline getiren özelliklerinden biri.

 

05/01/2020

Detaylı İncele

Fethiye’de Doğal Çiçekler (Wild Flowers in Fethiye)

Fethiye’nin önemli fotoğrafçılarından Rifat Özdemir ve Faruk Akbaş’ın birbirinden güzel fotoğrafları ve Prof. Dr. Galip Akaydın’ın bilimsel katkılarıyla hazırlanan kitap 2007 yılında Fethiye Belediyesi’nce basıldı.

Fethiye’nin doğal güzelliklerinin kayıt altına alınması adına önemli bir açığı kapatan kitap, 330 sayfa ile oldukça kapsamlı olmasının yanı sıra, her tür için yaşam alanlarını tanıtıcı bilgiler de içeriyor.

 

05/01/2020

Detaylı İncele