Haberler

6-7 TEMMUZ 2024 TARİHİNDE "ÇEVRE HUKUKÇULARI VE ÇEVRE HUKUKU KONFERANSI"NI GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERE KAYAKÖY'DE BULUŞUYORUZ

İlkini 9-10 Mart 2024 günlerinde Denizli’de gerçekleştirdiğimiz Konferansımız, ikinci buluşmasını 6-7 Temmuz 2024 günlerinde Muğla Fethiye’de yapacak. Çevre sorunları konusunda kendini sorumlu hisseden tüm tarafların, çevre hukukçularıyla buluşarak, Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan ekolojik köklü dönüşümlere dair hukuki çözüm önerileri geliştirdiği buluşmaların Fethiye ayağında odak, “Sektörel dönüşüm ve Akdeniz” olacak. Muğla uzun yıllardır bir yandan, imar, madencilik, enerji sorunlarıyla boğuşan diğer yandan da Turizmin de etkisiyle yoğun göç alan bir bölge. Pandemi sonrasında ise bu göç hareketliliği daha da hızlandı. 

06/11/2024

Detaylı İncele

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI YENİ KANUN TASARISINA KARŞI BEŞKAZA MEYDANI’NDA BULUŞUYOR!

Türkiye’nin önemli gündem başlıklarından biri haline gelen “sokak hayvanlarının itlaf” edilmesine yönelik yasa tasarısı ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Fethiye’de de protesto edilecek. Başta hayvan hakları, sokak hayvanları gibi konularda faaliyet gösteren dernekler olmak üzere doğa dernekleri, çevre dernekleri ve çeşitli partilerin de desteklediği eylem saat 14:00’da Beşkaza Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

06/01/2024

Detaylı İncele

DAĞ TAŞ AŞ BİZİM PLATFORMU’NDAN DÜNYA ÇEVRE HAFTASI KUTLAMALARI İÇİN YEŞİL ÜZÜMLÜ ORMANLARINA DAVET VAR!

Dünya çevre günü 5 Haziran ve bugün ile başlayan hafta dünya çevre haftası olarak kutlanıyor. 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla 5 Haziran günü “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi ve tüm dünyada 52 yıldır kutlanmaya devam ediyor. Yeşil Üzümlü doğasını taş ocakları, maden ocakları ve krom eleme tesisi gibi yıkıcı etkisi olan işletmelere karşı korumak amacıyla kurulan platform sosyal medya aracılığıyla yaptığı çağrı ile tüm Fethiyelileri bu kutlamaya çağırıyor.

05/30/2024

Detaylı İncele

FETHİYE KENT KONSEYİ YENİ DÖNEM İÇİN BAŞKAN VE YÜRÜTME KURULU ÜYELERİNİ BELİRLEDİ

Fethiye Kent Konseyi’nin seçimli olağan genel kurulu, 12 mayıs Pazar günü, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği temsilcisi olarak kongreye katılan üyemiz Naci Dinçer’in tek aday olarak girdiği başkanlık seçimleri sonucunda, yeni dönemde Fethiye Kent Konseyi Başkanı olarak görev alacak.

05/13/2024

Detaylı İncele

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU KÖYCEĞİZ’DE TOPLANDI

MUÇEP Genel Meclisi, 4-5 mayıs tarihlerinde Köyceğiz’de toplandı. Toplantıya Fethiye’den Fetder ve Dağ Taş Aş Platformu’ndan katılım oldu. İki gün süren etkinlikte Muğla’da yaşanan çevre problemleri üzerine her ilçeden gelen Muçep üyelerince sunumlar yapıldı.

 

05/09/2024

Detaylı İncele

DEM PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ İBRAHİM AKIN VE PARTİ TEMSİLCİLERİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİLER

Yaklaşan seçimler kapsamında, Fethiye başta olmak üzere Muğla genelinde ortaya çıkan çevre problemlerini konuşmak ve yaşam alanlarımızdaki doğa tahribatına karşı neler yapabileceğimizi görüşmek üzere bir araya geldik.

Ziyarete, İzmir milletvekili İbrahim Akın’ın yanı sıra Muğla ve Fethiye belediye başkan adayları ile partililer katıldılar.

03/25/2024

Detaylı İncele

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ GİZEM ÖZCAN VE FETHİYE BELEDİYE BAŞKANI ALİM KARACA İLE BİR ARAYA GELDİK.

19.03.2024 Salı günü, yerel seçim çalışmaları kapsamında Muğla milletvekili, Fethiye belediye başkanı ve belediye meclis adaylarından oluşan CHP heyeti ile bir araya geldik.

 

03/20/2024

Detaylı İncele

SOL PARTİ FETHİYE İLÇE ÖRGÜTÜ İLE BİR ARAYA GELDİK

Sol Parti İlçe Örgütü yaklaşan yerel seçimlerde izlediği politikaları aktarmak, aday olan belediye meclis üyelerini tanıtmak ve Fethiye’nin çevre sorunları üzerine sohbet etmek üzere derneğimizi ziyaret etti.

03/19/2024

Detaylı İncele

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ FETHİYE İLÇE ÖRGÜTÜ İLE BİR ARAYA GELDİK

TİP İlçe Örgütü yaklaşan yerel seçimlerde izlediği politikaları aktarmak, aday olan belediye meclis üyelerini tanıtmak ve Fethiye çevre sorunları üzerine sohbet etmek üzere derneğimizi ziyaret etti.

 

03/06/2024

Detaylı İncele

YARIM KALAN HALKIN KATILIMI TOPLANTISI'NI TAMAMLIYORUZ

Fethiye'de karayolları bölgesinde yapımı planlanan kurvaziyer liman projesi ÇED sürecinin devamında projenin dosyalarını hazırlayan şirket tarafından "halkın katılımı toplantısı" düzenlenmişti. Fethiye'de bulunan pek çok sivil toplum örgütü ile birlikte derneğimizin de katıldığı toplantı, yoğun protestolarla karşılaşmış ve tamamlanamadan bitirilmişti. 

02/21/2024

Detaylı İncele

Fethiye 'Kruvaziyer Limanı Projesi' ÇED Süreci başlatıldı!

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 21 Aralık Perşembe günü saat 11.00’de Fethiye Kül Kafe Restoran’ta Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

12/18/2023

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ KRUVAZİYER LİMAN İÇİN DOĞRU YER TERCİHİ DEĞİLDİR

Fethiye Körfezi coğrafik olarak kruvaziyer liman projesi için doğru seçilmiş bir yer değildir. Coğrafik olarak neredeyse bir göl özelliği taşıyan körfez aynı zamanda yıllar boyu görmezden gelinen kirliliği nedeniyle dibi dolmakta olan bir denizdir. Şimdi her birimizin, denizimizle olan ilişkimizi tekrar gözden geçirmesi ve onu gelecek kuşaklara nasıl aktarmak istediğimiz ile ilgili karar vermemiz gereken noktadayız.

12/16/2023

Detaylı İncele

FETHİYE'DE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ORTAK SES!

Kıyılarımız kırmızı çizgimiz!

Fethiye Körfezi ve Göcek Koyları'ndaki yapılaşma tehdidi gün geçtikçe artarken sivil toplum yapılaşma ve rant tehdidi ile karşı karşıya kalan Fethiye kıyıları için ortak basın açıklaması yayımladı. Yayımlanan basın açıklamasına derneğimiz de imzacı olarak katıldı.

12/14/2023

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ’Nİ TEMİZLEMEK YERİNE KRUVAZİYER İNŞAATI PLANLANIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Fethiye’nin Babataşı Mahallesi Mevkii’nde, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yapılması planlanan “Fethiye Kruvaziyer Limanı Projesi” için ÇED Süreci başlatıldı. Toplam bedeli 925 milyon 658 bin 673,26 TL mal olacağı öngörülen liman, zemini hızla dolan ve artık ekolojik bir felaketin eşiğinde olan Fethiye Körfezi için yeni çevresel yükler getirecek.

12/12/2023

Detaylı İncele

DENİZ TİCARET ODASI FETHİYE ŞUBESİ'Nİ ZİYARET ETTİK

Fethiye Körfezi başta olmak üzere bölgemizin ekolojik sorunlarını görüşmek ve fikirlerimizi aktarmak  amacıyla geçen ay yaptığımız Fethiye Ticaret Odası ziyaretinin ardından Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi'ndeydik

11/30/2023

Detaylı İncele

AKSAZLAR’DA MARİNA İSTEMİYORUZ!

 

Fethiye İlçesi, Karagözler Mahallesi, Aksazlar Mevkii Aksazlar Tekne Bağlama İskelesine Ait 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı 16.5.2023 tarihinde Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayınlanmıştır.

05/23/2023

Detaylı İncele

MUĞLA’DA YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNUYORUZ MİTİNG ve YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği'nin de çağrıcılarından biri olduğu ve Muğla'nın koyları, dağları, ovaları üzerinde sürdürülen talana karşı itirazı dile getireceğimiz miting çalışması devam ediyor. Konu hakkında, Muğla Çevre Platformu'nun açıklaması ise şu şekilde, Muğla’da artan saldırılara karşı “Yaşam Alanlarımızı Savunmak” üzere Muğla’daki tüm demokrasi güçleriyle hep birlikte gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz ortak miting yapma çağrısı karşılığını buluyor.

10/22/2022

Detaylı İncele

FETHİYE’DE DİKKAT ÇEKEN BALIK ÖLÜMLERİ

Fethiye Körfezi’ne dökülen önemli su kaynaklarından biri olan ve DSİ işletmesi yanından körfeze bağlanan derede 29 Temmuz günü ortaya çıkan görüntüler Fethiyelileri tedirgin etti.

07/30/2022

Detaylı İncele

KAMUOYUNA

FETHİYE SIĞLA DOSTU KENT OLSUN!

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak, bölgemizin endemik türlerinden ve koruma altında olması gereken Sığla Ağaçları'nın, yürütülen altyapı çalışmalarında tahrip olduğunu görüyoruz. Konu hakkındaki fikirlerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyor ve bu yanlış uygulamalar nediniyle, kentimizin önemli bir parçası olan Sığlalalar'ın daha fazla zarar görmesinin önüne geçilmesini talep ediyoruz.

05/28/2022

Detaylı İncele

FETDER 7. OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği, 26 Şubat 2022 Cumartesi günü, Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği binasında toplanarak olağan genel kurulunu gerçekleştirdi.

03/04/2022

Detaylı İncele

FETHİYE EKOLOJİK YAŞAM DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI DUYURUSU

Derneğimizin üç yılda bir, Şubat ayında gerçekleştirdiği olağan genel kurul tarihi, yeri ve gündemi yönetim kurulumuzun 15.01.2022 tarih ve 2022/1 sayılı kararıyla belirlenmiştir. 

Dernek üyelerimiz, olağan genel kurul hakkındaki ayrıntılı bilgileri  duyurumuzun "detay" kısmına tıklayarak öğrenebilirler. 

 

01/28/2022

Detaylı İncele

FETHİYE’DE TARIM BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

Fethiye’de ilk kez düzenlenecek olan “Tarım Bayramı Etkinlikleri” kapsamında pek çok sivil toplum kuruluşu bir araya geliyor. Fethiye Rotary Klübü, Fethiye Belediyesi, Fethiye Ziraat Odası’nın yanı sıra, Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Fethiye-Seydikemer Ekolojik İşletme Kooperatifi, Fethiye Yerel Tohum Derneği Likya Kadın Girişim Kooperatifi gibi gıda ve ekoloji üzerine çalışmalar yapan kuruluşların iki gün süren etkinliklerde bir araya geliyor.

 

01/12/2022

Detaylı İncele

DERNEK ÜYELERİMİZ VE AİLELERİYLE BİRLİKTE DOĞA GEZİSİNDEYDİK

Fethiye’de yavaş yavaş kışın yüzünü göstermeye başladığı ekim ayında son güneşli günleri değerlendirmek ve çocuklarımızla birlikte Fethiye’nin son doğal alanlarından birisi olan Akgöl-Karaot’un henüz bozulmamış güzelliğini bir kez daha görebilmek için rotamızı balıkçılların ve susamurlarının yaşam alanına çevirdik.

 

10/27/2021

Detaylı İncele

TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin etkinliğine katıldık

TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi ”Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları” nın ikincisine ev sahipliği yaptı. 25.09.2021 Cumartesi günü Muğla’da gerçekleşen etkinlik; özellikle son yıllarda bölgemizde yaşanan kıyılardaki dönüşüm ve afetlere odaklanarak, mimari ve ekolojik açıdan yapılaşma tehdidinin boyutlarını ve gelecek ile ilgili ekolojik kaygıları forum şekilde tartışarak, başta mimarlar olmak üzere ilgili disiplinlerin görüşlerinin yer aldığı geniş katılımlı bir toplantı ile bir gün boyunca sürdü.

 

09/29/2021

Detaylı İncele

BİLİRKİŞİLER MUÇEV'E DUR DEDİ

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği tarafından açılan ve yürütülen; Fethiye İlçesi, Tuzla Mahallesi, Cahit Gündüz Caddesi, Karayolları Mevkiinde “Muçev Turizm LTD. Şti” tarafından yapılması planlanan “Tekne Bağlama İskelesi” projesine ilişkin Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce verilen ÇED Gerekli Değildir kararının iptali davasında bilirkişi raporu hazırlandı.
Bilirkişi raporunda birçok dikkat çeken başlıkta dernek olarak itirazlarımız yerinde görülerek önemli tespitlerde bulunuldu.

 

09/04/2021

Detaylı İncele

FETHİYE KENT KONSEYİ'NDE İKİNCİ DÖNEM

Fethiye Kent Konseyinin II. Dönem olağan genel kurulu Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleşti. Genel kurulda derneğimizi temsilen Kamil Ovacık yer aldı.

 

07/16/2021

Detaylı İncele

FETHİYE KÖRFEZİ’NDE YAPIMI PLANLANAN PROJEYE İTİRAZLARIMIZI DİLE GETİRDİK

Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen, Fethiye Karayolları Mevkii’nde yapımı planlanan 300 yat bağlama kapasiteli marina projesi için alınan ÇED gerekli değildir kararı üzerine açtığımız ve Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği’nin de müdahil olduğu davanın bilirkişi keşfi yapıldı.

Proje alanında yapılan keşif çalışmasında Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği ve Mimarlar Odası üyelerinin yanı sıra; Muğla milletvekilleri, Süleyman Girgin, Mürsel Alban ve Burak Erbay ile birlikte CHP ilçe başkanı Mehmet Demir, Fethiye Belediye Meclis Üyeleri Melek Gözde Hoşafçı ve Ayşe Devrim Öztürk katıldılar.

Keşif çalışması sonrası milletvekilleri ve katılımcıların yaptığı açıklamalardan sonra derneğimizin Fethiye Körfezi ve Fethiye’nin yaşadığı çevre sorunlarını dile getirdiği metin basın ile paylaşıldı.

Açıklamamızın tam  metni ise şöyle;

 

05/28/2021

Detaylı İncele

KAYGI VERİCİ GELİŞMELER

Geçtiğimiz haftalarda Göcek ve Datça’dan aldığımız haberler maalesef yakın çevremizde yaşadığımız deniz ve kıyı ekosistemleri üzerindeki baskı ve yıkımın artarak devam ettiğini gösteriyor.

 

04/18/2021

Detaylı İncele

KÖRFEZDE YENİ BİR LİMAN PROJESİ ve HALKIN KATILIMI TOPLANTISI

Halkın katılım toplantısına; derneğimiz yönetim kurulu olarak hep beraber katıldık. Dostlarımız Fethiye Ekoloji Platformu ve Muğla Çevre Platformu bileşenleri dışında, Fethiye Belediyesi yetkilileri, Fethiye Kent Konseyi, Fethiye Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası’nın temsilcileri ve yat sahibi, kaptan ve Karagözler Mahallesi sakinleri katıldı.

 

12/27/2020

Detaylı İncele

Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği Davaya Müdahil Oldu

 

Geçtiğimiz haftalarda duyurusunu yaparak; Fethiye halkı ve Fethiye’deki sivil toplum kuruluşları ile paylaştığımız Fethiye Körfezi’ne yapılması planlanan yeni marina ile ilgili olarak açtığımız davaya Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği aynı duyarlılıkla katıldığını bildirdi.

Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği’nden yapılan açıklama şu şekilde;

“Tüm kıyıları betonla kaplanmış, artık kendi kendini temizleme özelliğini yitirmiş olan Fethiye Körfezi’ne yeni müdahaleler istemiyoruz. Körfezde yapılacak Yat Limanı için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği tarafından açılmış olan iptal ve yürütmenin durdurulması talepli davaya Mimarlar Odası olarak müdahil olduk.”

Kaynak: http://www.fethiyemimarlarodasi.org/detay.aspx?q1=36

 

12/05/2020

Detaylı İncele

DAVAMIZI AÇTIK

 
Çevre Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğünün, Muçev Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan 300 yat kapasiteli marina projesine ilişkin verilen 24.09.2020 tarihli "ÇED Gerekli Değildir Kararına" Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak davamızı açtık.  

11/27/2020

Detaylı İncele

Fethiye Körfezi'ne Dokunma

Fethiye Körfezi can çekişmeye devam ederken MUÇEV, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait arazinin hemen önünde, 300 yat kapasiteli marina yapıyor.  Projeye konu olan düzenleme alanı; deniz yüzeyinde kiralama alanı içerisinde olmak üzere toplam 174 bin m² alanı kaplayacak.

10/23/2020

Detaylı İncele

Umuda Çiçek Açtılar

Ülkemizde az sayıda kumul alanda çiçek açan ve nesli hızla tükenen Kum Zambakları bu yazın sonunda da çiçek açmayı başardılar. Fethiye sahillerinin hızla, turizm faaliyeti adı altında betonlaşması sonucu birey sayısı hayli azalan kum zambakları artık her zamankinden daha çok korunmaya muhtaç.

 

10/14/2020

Detaylı İncele

Göcek Tel Örgüler Ardında

Muçev’in talebi doğrultusunda Göcek İskele Mevki’ne yeni uygulama imar planı geliyor. Planla beraber mevcut iskeleler büyütülerek tekne kapasitesine 160 tekne daha ekleniyor. Neredeyse Göcek çarşısının önündeki tüm sahil bandı tel örgülerle kapatılarak marinanın kullanımına veriliyor.

 

08/19/2020

Detaylı İncele

KARAOT, EKOLOJİK PLAJ OLDU MU?

Yaklaşık 2 ay önce, Fethiye Belediyesi’nin Karaot Sahili’nin işletme ihalesini aldığını ve buraya plaj düzenlemesi yapacağını öğrendik. Fetder olarak, Fethiye’nin son doğal sahili ve zengin biyolojik rezervlerinden biri olan Karaot Sahili’nde yapılacak olan projenin minimum işletme alanı ile Karaot’un doğal yapısını bozmayan, ülke olarak imzaladığımız uluslararası sözleşmelere ters düşmeyen bir proje olmasını, ilgili sivil toplum kuruluşlarının, kurumların ve meslek odalarının doğal ortak olarak yürütülecek sürece dâhil edilmesini istedik.

07/29/2020

Detaylı İncele

"Karaot Halk Plajı Projesi" ilgili tüm taraflarca masaya yatırıldı

Fethiye Beledeiyesi’nin Karaot Kumsalı’nda yapmayı planladığı “halk plajı” projesi, çeşitli sivil toplum örgütleri, uzmanlar, meslek odaları ve belediyenin katıldığı toplantıda masaya yatırıldı. Belediye plajın yapılması konusundaki hassasiyetini belirtti. Katılımcılar ise, buraya plaj yapılacaksa en azından “Karaot Sahil ekosisteminin” hassas yapısı gereği, ahşap platform, sabit gölgelik gibi yapı elemanlarının projeden kaldırması ve doğaya mümkün olan en az müdahale olacak şekilde projenin revize edilmesi konusunda ortaklaştı ve Kent Konseyi Başkan’ın hazırladığı önerilere destek verdiler.

06/07/2020

Detaylı İncele

SEN DE Mİ FETHİYE BELEDİYESİ?

Yaklaşık 5 yıl önce çekek yeri yapılması planını atlatan Fethiye'nin son doğal sahili, Carettalar, Kum Zambaklar'ı ve Susamurlar'nın yuvası Karaot, bu kez beach kültürünün baskısı ile karşı karşıya.

Geçmişte farklı yöneticilerin önayak olduğu çekek yeri projesi sonucu çevre felaketi ile doğal güzellikleri kaybetme tehlikesi yaşayan Karaot, bu kez hiç beklemediğimiz bir yerden hiç beklemediğimiz bir şekilde sahil işgali tehlikesi ile gündeme geliyor.

Geçmişte olduğu gibi bugün de, son doğal sahilin dayanışmaya korunmaya ihtiyacı var.

 

05/22/2020

Detaylı İncele

ÖLÜDENİZ VE KAYAKÖY'DE 6 ADET JEOTERMAL SONDAJI YAPILACAK

Ölüdeniz ve Kayaköy'de yapılacak, her biri en az 10 bin mertrekarelik alanı  kaplayan 6 adet sondaj kuyularından, iki tanesi Ölüdeniz  Lagünü'nde Arkeolojik Sit ve 1. Derece Doğal Sit içerisinde, bir tanesi Kayaköy  Mahallesi,  Soğuksu Plajı  mevkiinde 1. Derece Doğal Sit Alanı içerisine,  bir tanesi Delikliburun/Gemiler Sahili'nde  Arkeolojik Sit ve Doğal Sit Alanı içerisinde, iki tanesi ise Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Tepesi mevkiinde 1.Derece Doğal Sit Alanı  içerisinde kalmaktadır.

04/25/2020

Detaylı İncele

KÜRESEL SALGIN HAKKINDA İKİNCİ SÖYLEŞİMİZİ YAYIMLIYORUZ! "Türümüz hiçbir salgından hiçbir şekilde ders çıkarmış gözükmüyor"

Ankara Veteriner Fakültesi mezunu olan İbrahim Tabak, ülkenin çeşitli yerlerinde aktif veteriner hekimliği görevini yürütmüş olup, bir süre yurt dışında yaşamıştır. Popüler bilim, akvaryum balıkları ve yetiştiriciliği, yaban hayatı gibi konuların yanı sıra, biyoloji, ekoloji, evrim bilim gibi temel bilimler konusunda da donanımı sayesinde kaynak kişilerden biri konumundadır.

04/19/2020

Detaylı İncele

KORONA SALGINI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER HAKKINDA İLK SÖYLEŞİMİZİ UZAK BİR DİYARDAN "MOĞOLİSTAN"DAN GERÇEKLEŞTİRDİK.

Dünyayı derinden etkileyen Korona Salgını ile ilgili pekçok bilgi ve görüş medya aracılığı ile paylaşılıyor. Bilim insanlarınca, çok farklı yaklaşımların dillendirildiği bu dönemde biz de merak ettiklerimizi çok uzaktaki bir arkadaşımıza sorduk. Kendisi bizi kırmayarak sorularımızı cevapladı. Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

04/18/2020

Detaylı İncele

DÜNYA’YI SARSAN VİRÜS: CoVID-19 (CORONA VİRÜS)

İnsanlığın geçtiğimiz yüzyıllarda kurmaya başladığı ve artık metropol niteliği taşıyan büyük kentler başta olmak üzere tüm Dünya yeni bir virüs türü ile ölüm kalım savaşı veriyor. 22.03.2020 tarihi itibari ile dünya genelinde Corona Virüs’ün neden olduğu CoVID-19 hastalığına yakalanan insan sayısı 318.662 iken ölü sayısı 13.664’e ulaştı.

Asya’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin yanı sıra, İran İslam Cumhuriyeti, Avrupa kıtasında İtalya başta olmak üzere, İspanya, Portekiz, İngiltere, Almanya gibi ülkeler yanında Amerika Birleşik Devletleri salgının merkez üsleri niteliği kazanmış durumda.

03/22/2020

Detaylı İncele

3 MART DÜNYA YABAN HAYATI GÜNÜYDÜ...

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için 3 Mart’ı Dünya Yaban Hayatı Günü ilan etti.

3 Mart, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olması nedeniyle özel bir önem taşıyor. Hükümetlerarası işbirliğini güçlendiren bu sözleşme ile, nesli tehlike altındaki türlerin uluslararası ticaretinin kontrol altında tutulması ve türlere yönelik suçların önlenmesini amaçlamaktadır.

03/06/2020

Detaylı İncele

İKLİM KRİZİ DÜNYA'NIN GÜNEYİNİ VURDU; AVUSTRALYA YANIYOR!

 Avustralya'da Eylül ayından bu yana süren yangınların ana  nedeni küresel ısınma ile artan sıcaklar! Son yüzyılın en sıcak yazlarından birini yaşayan kıta yaklaşık 4 aydır  süren yangınlar nedeni ile  23 kişi vatandaşını ve Avustralya'nın simgesel hayvanlarından binlerce kanguru ve koalayı da kaybetti.

01/07/2020

Detaylı İncele

YEŞİL ÜZÜMLÜ, KORU KÖY, İNCİR KÖY HALKI AĞAÇ KESİMİNE KARŞI EYLEMDEYDİ

Geçtiğimiz hafta ağaç kesimleriyle gündeme gelen Yeşil Üzümlü ve çevre köyleri halkı; kendi bahçeleri olarak gördükleri çam ormanlarını korumak için eylemdeydi.

12/27/2019

Detaylı İncele

ZEHİRSİZ SOFRALAR AĞINA KATILDIK

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak; ülke çapında sayısı 100’e ulaşan dernek ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu,  “Zehirsiz Sofralar Ağı”nın bir parçasıyız.

 

12/17/2019

Detaylı İncele

12 BİN YILLIK HAZİNE “DİPSİZ GÖL” ARTIK YOK!

DEFİNE UĞRUNA YOK ETTİLER

        "Define" iddiası üzerine yasal izin alınarak kazı yapılan Dipsiz Göl'den geriye, taş ve toprak yığını kaldı. Valilik eski haline getirildiğini açıkladı ancak gölün toprakla doldurulduğu görüldü.

11/17/2019

Detaylı İncele

Fethiye Körfezine Bir Hançer Daha

Can cekişen Fethiye Körfezi yeni yat yanaşma yeri için taşla doldurulacak ! 

Fethiye 2. karagözler'e 1,086 metrekare deniz doldurularak, 100 metre uzunluğunda yat yanaşma yeri yapılıyor.

11/08/2019

Detaylı İncele

KAPUTAŞ PLAJI KURTULDU!

 Antalya’nın Kaş İlçesi’nde  SİT alanı içinde bulunan,  Kaputaş Plajı’nın üzerinden geçirilmesi planlanan, 28 kilometrelik yol için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün verdiği izin, Antalya 4. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

            

10/17/2019

Detaylı İncele

PİKSELLERLE SOYU TÜKENEN HAYVANLARI ANLATMAK!

Dünyamızı paylaştığımız pek çok canlı son yüzyılda hızla tükeniyor. Bu bilinen gerçeği faklı bir bakış açısıyla göstermeyi deneyen fotoğrafçılar, her bir karede tükenen bu türlerin, kalan son bireylerinin sayısı kadar piksel kullanarak, muhteşem bir anlatım yolu seçmişler.

 

10/01/2019

Detaylı İncele

FLAMİNGOLAR YAŞAM ALANLARINI BİR BİR KAYBEDİYOR!

Türkiye'de başta flamingolar olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Göller Bölgesi, bu yıl, aşırı sıcak ve yağış azlığı nedeniyle Bayındır Gölü'nden sonra 16 kilometrekarelik Yarışlı Gölü'nü de kaybetti. Etrafında 50'nin üzerinde mermer ocağı bulunan Yarışlı Gölü tamamen kurudu.

 

09/22/2019

Detaylı İncele

AKDENİZ'DE PİNALAR HIZLA YOK OLUYOR!

Yakın geçmişe kadar Fethiye Körfezi içinde de görülebilen dev midyeler; trol avcılığı, kabuklarının süs eşyası olarak kullanılması ve yaşam alanları olan Deniz Çayırları'nın azalmasıyla nüfuslarını büyük oranda kaybederek koruma altına alınmışlardı. Son yıllarda türün, İspanya kıyıları başta olmak üzere Akdeniz havzasının tümünde kitlesel ölümleri yeni bir felaketin denizlerde kol gezdiğini gösteriyor.

09/17/2019

Detaylı İncele

EYLÜL AYI İLE BİRLİKTE YUMURTADAN ÇIKAN YAVRULAR DENİZLE BULUŞUYOR!

Caretta caretta (İri Başlı Deniz Kaplumbağası), yumurta bırakmak için neredeyse her zaman doğduğu aynı kumsala dönüyor. Kaplumbağalar doğdukları kumsallara ulaşabilmek için yıllar süren yolculuklar yapıyorlar.

 

09/15/2019

Detaylı İncele

KELEBEKLER VADİSİ'NİN SİT DERECESİ DÜŞÜRÜLÜYOR

09/07/2019

Detaylı İncele

FETDER, MUÇEP VE MİMARLAR ODASI'NDAN FETHİYE BELEDİYE BAŞKANI ALİM KARACA'YA ZİYARET

Kelebekler Vadisi'nin sit alanı statüsünde yapılan değişikliği görüşmek üzere belediye başkanı Alim Karaca'yı ziyaret ettik.                                              

09/05/2019

Detaylı İncele

KELEBEKLER VADİSİ SİT ALANI DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA BİRGÜN GAZETESİ İLE KONUŞTUK

Kelebekler Vadisi'ndeki sit alanı statü değişikliğini ve değişimin vadiye ne gibi etkileri olacağını, Birgün Gazetesi Pazar Eki'nden Mutlu Erol Kahya ile görüştük.

08/18/2019

Detaylı İncele

MİMARLAR ODASI'NDAN KELEBEKLER VADİSİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Mimarlar Odası Muğla Şube ve Fethiye Temsilciliği Kelebekler Vadisin'nin Doğal Sit statüsünün değiştirilmesi ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.                                                                         

08/07/2019

Detaylı İncele

FETHİYE KENT KONSEYİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Fethiye Kent Konseyi seçimlerinde derneğimizi Emre Karabacak temsil etti

08/01/2019

Detaylı İncele

TARİHİ LİKYA YOLU TEHLİKEDE!

Xantos-Letoon-Sdyma’nın limanı konumundaki Kalabantia kenti koylarına inen, hem doğal sit alanı hem de tüm tarihi yapıları ile korunmuş bir arkeolojik sit alanı iken açılan bu yolun, kısa sürede rant için bir araca dönüşecek olmasından endişe ediyoruz....

07/15/2019

Detaylı İncele