12 BİN YILLIK HAZİNE “DİPSİZ GÖL” ARTIK YOK!

 Gümüşhane'de merkeze bağlı, Dumanlı Köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası'nda bulunan, kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de, yasal izinle yapılan kazı tamamlandıktan sonra ekipler alandan ayrıldı. "Define" iddiası üzerine yasal izin alınarak tahrip edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl'den geriye toprak yığını kaldı. Alanın eski haline getirildiği açıklamaları ardından Dipsiz Göl'ün kaya ve toprakla doldurulduğu görüldü.

İnsanın hırsının sonu yok. Dipsiz Göl 12 bin yıldır orada sessiz sedasız tüm güzelliği ile duruyordu. Bir söylenti, zenginleşme hırsı ve derin cahillik birleşerek gölü toprakla doldurdu.

Elbette hazine yoktu, define hak getire. Aslında hazinenin kendisi, söylenti ile yok ettikleri Dipsiz Göl’ün kendisi idi. Cahillikler kitabı yazılırsa ilk maddelerden birinin “Dipsiz Göl’ün Hikâyesi” olacağı açık. Eğer hazine, tarihi bir takım şeyler vardıysa da sadece bir dalgıç ekibi ya da sualtı kamerası ile bulunabilecek cevabı, koca gölün suyunu günlerce sürecek işlemle boşaltıp içine bakarak aramak, cahillikle açıklanamayacak ise anca kötülükle açıklanabilir.

Aslında “Dipsiz Göl’ün Hikâyesi” ülkemizin hemen her yerinde yaşanan doğal hazinelerin hazin sonunun toplamı gibi, bir gün bir göl, bir gün bir dere, bir gün tarihi bir yerleşim yeri, tıpkı Dipsiz Göl örneğinde olduğu gibi, cehalet, para hırsı ve umursamazlıkla birleşerek yok oluyor.