KAYGI VERİCİ GELİŞMELER

Geçtiğimiz haftalarda Göcek ve Datça’dan aldığımız haberler maalesef yakın çevremizde yaşadığımız deniz ve kıyı ekosistemleri üzerindeki baskı ve yıkımın artarak devam ettiğini gösteriyor.

Yıllardır yapılaşmadan uzak kalabilmiş Yassıca Adası’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği tarafından kurulan MUÇEV şirketi üzerinden özel başka bir şirkete kiraya verildiği iddiaları üzerine Fethiye’deki bazı sivil toplum örgütlerinin yaptığı basın açıklaması ile konunun ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle deniz turizminin parçası olan 12 ada ve mavi turların önemli duraklarından olan Yassıca Adası’nın geleceğinin yeni inşaat alanı olması ihtimali tüm doğaseverlerin gözlerini adaya çevirmiş durumda.

Aynı hafta içinde, Muğla’nın önemli doğal alanlarından olan, Datça Kargı ve Güllük Koyları’nda da benzer şekilde özelleştirilme yoluna gidilerek kıyı alanlarının imara açılacak olması yöredeki doğaseverleri bir dizi eylem ile itirazlarını yükseltmeye itti.

Her iki gelişmeyi de kaygı ile takip ediyoruz. Kıyıların, denizin müşterek alanlar olduğunu; hem kamunun hem gerçek sahibi olan canlıların yaşam alanlarına yapılan bu müdahalelerin bölgemizin ekosistemine kalıcı hasarlar vereceğini görüyor, kamuoyunun hassasiyetinin yetkililerce dikkate alınmasını umuyoruz.

 

Yassıca Adası basın açıklaması için: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunyaca-unlu-yassica-adalarinda-yapilasma-iddiasi-1828526

 

MUÇEP Datça açıklaması için: https://mucep.org/datcalilaristemiyor/