KARAOT, EKOLOJİK PLAJ OLDU MU?

Yaklaşık 2 ay önce, Fethiye Belediyesi’nin Karaot Sahili’nin işletme ihalesini aldığını ve buraya plaj düzenlemesi yapacağını öğrendik. Fetder olarak, Fethiye’nin son doğal sahili ve zengin biyolojik rezervlerinden biri olan Karaot Sahili’nde yapılacak olan projenin minimum işletme alanı ile Karaot’un doğal yapısını bozmayan, ülke olarak imzaladığımız uluslararası sözleşmelere ters düşmeyen bir proje olmasını, ilgili sivil toplum kuruluşlarının, kurumların ve meslek odalarının doğal ortak olarak yürütülecek sürece dâhil edilmesini istedik.

Fethiye Belediyesi de bu çağrımıza kulak vererek Kent Konseyi ve ilgili kurumları bir araya toplayarak çeşitli toplantılar düzenledi. Toplantıların ardından Kent Konseyi tarafından ortaya atılan “Ekolojik Plaj” konseptini benimsediğini gösteren haberler yapıldı. Umutlandık.

Ancak ne yazık ki plajın son halini gördüğümüzde yapılan tüm toplantıların, konuşulan tüm konuların, önerilerin boşa olduğunu, uygulanacak projenin zaten en başından belli olduğunu ve değiştirilme niyeti olmadığını anladık.

Karaot'un tek sahibi biz değiliz. Karaot nesli tükenmekte olan onlarca kuş türüne, kırmızı liste ile korunan su samurlarına ve Carretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapan bir alandır. Karaot, ekonomik kar zarar hesapları ile işletilen bir işletme olmamalıdır. "Halk Plajı" söyleminizi anlıyor olmakla beraber, bölge büyük ölçekli turizmi kaldıramaz. Bölgenin yoğun ölçekli araç ve insan trafiğine açılması Karaot'un sonu olacaktır.

Plajda Caretta Caretta’lar için, “Gözlem Evi” yapmak iyi niyetli bir girişim olabilir ancak toplantılarda kaldırılması konusunda tüm katılımcıların ortak görüş bildirdiği, geniş alan kaplayan platformları sahile yerleştirdiğinizde zaten gözlemleyecek Caretta caretta kalmayacaktır. Fethiye Belediyesi’nin karar vermesi gereken konu; gerçekten “ekolojik” bir halk plajı mı yapmak istiyor, yoksa zaten halkın kullanımında olan, Fethiye’nin son bakir plajını şezlonglarla, platformlarla donatarak Fethiye kıyılarına yeni bir “Beach” mi eklemek istiyor?

Fethiye Belediyesi’ne açık çağrımızdır; doğaya ve yaşama kulak veriniz. Karaot’u gündelik siyaset içerisinde popülizm kaygılarınız ile değil, Fethiye'nin son bakir doğa alanı olarak görünüz. Sosyal demokrat, ilerici ve ekolojiye duyarlı parti program ve tüzüğünüzdeki ilkeleri uygulayınız. Bizleri, sivil topluk kuruluşlarını, Kent Konseyinizi ciddiye alınız. Verdiğiniz sözleri tutunuz. Mevcut projenizi ekolojik öncelikleri dikkate alarak revize ediniz. Kendimiz, tüm doğamız ve tüm canlılarımız adına sizden talep ediyoruz.