YARIM KALAN HALKIN KATILIMI TOPLANTISI'NI TAMAMLIYORUZ

Fethiye'de karayolları bölgesinde yapımı planlanan kurvaziyer liman projesi ÇED sürecinin devamında projenin dosyalarını hazırlayan şirket tarafından "halkın katılımı toplantısı" düzenlenmişti. Fethiye'de bulunan pek çok sivil toplum örgütü ile birlikte derneğimizin de katıldığı toplantı, yoğun protestolarla karşılaşmış ve tamamlanamadan bitirilmişti. 

Yok olan Fethiye Körfezi'ne geri dönüşü mümkün olmayan çevresel yükler eklemesinin yanında, bölgenin trafiğini olumsuz etkileyeceği aşikar olan ve kıyıların halkın kullanımından çıkararak ranta teslim edileceğini görüyoruz. Hukuki sürecin bir parçası olan halkın katılımı toplantısının “itirazlarımız” kayda alınmadan yarım bırakılmasını yanlış buluyoruz. Bu yüzden, tüm sivil toplumun ve itirazı olanların bir araya gelmesi amacıyla halkın katılımı toplantısını kaldığı yerden sürdürüyoruz.

Toplantmızın çağrı metni şöyle;

“EKOLOJİ GÖZÜYLE ÇED SÜREÇLERİ VE FETHİYE KÖRFEZİ”

Yeryüzünün iklim krizi ile imtihanı, yerel ekololojik problemlerin toplamı aslında. Yaşadığımız ülke; vahşi madencilik girişimleri ve yangınlarla ortadan kaldırılan ormanları, yok edilen kıyıları, plansız şehirleşme ve kirlenen denizleri ile küresel iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün iliklerimize kadar hissettiğimiz bir yer halini aldı. Fethiye de bu olumsuz gidişattan muaf değil ne yazık ki…

 

Düzensiz ve aşırı yağışlardaki artış, uzun süreli ve büyük çaplı orman yangınları, kırsal yerleşimlerin hızla maden sahalarına dönüştürülmesi ve elbette ekolojik bir felaketin kıyısında duran denizimiz. Rantın işgal ettiği her yaşam alanı, bizi küresel iklim krizinin kapısına biraz daha yaklaştırıyor.

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak; bu gidişattan en çok etkilenen “körfezimizi” konuşmak, Fethiye Körfezi’nde yapımı planlanan marina, iskele, kurvaziyer liman projelerini değerlendirmek, yapımı süren ve planlanan bu yapılarla ilgili hukuki süreçler hakkında bilgilenmek üzere toplanacağız. Toplantımızda ÇED (çevre etki değerlendirme) süreçleri, hukuki olarak nasıl işlediği ve güncel bir örnek olarak Fethiye Kurvaziyer Liman Projesi’nin tanıtımını yapan şirketin “beceriksizce” yarım bıraktığı halkın katılımı toplantısının değerlendirmesini yapmaya çalışacağız.

Yer Turmepa Deniz Temiz Derneği Toplantı Salonu

Tarih: 24.Şubat.2024 

Saat: 14:00