PİKSELLERLE SOYU TÜKENEN HAYVANLARI ANLATMAK!

Dünyamızı paylaştığımız pek çok canlı son yüzyılda hızla tükeniyor. Bu bilinen gerçeği faklı bir bakış açısıyla göstermeyi deneyen fotoğrafçılar, her bir karede tükenen bu türlerin, kalan son bireylerinin sayısı kadar piksel kullanarak, muhteşem bir anlatım yolu seçmişler.

Yeryüzünün farklı bölgelerinden seçtikleri nesli tehlike altındaki canlıların varoluş sorununa dikkat çekmek için yapılan bu çalışma, bazı türlerin artık neredeyse son bireyler ile yeryüzünde varlık savaşı verdiğini gösteriyor.

Bahsi geçen çalışmada yer alan bazı türler ve günümüzde var olan sayıları ise şöyle; Afrika Yaban Köpeği ( 3000-3500 birey), Amur Leoparı (60 birey), Galapagos Pengueni (2000 birey), Caretta caretta (3000-3500 birey), Cava gergedanı (60 birey).

Yok, oluşun eşiğindeki bu türler, sadece kaybolan türlerin az bir kısmı. National Geographic dergisinin web sayfasında konu hakkında ayrıntılı bir yazı bulmak mümkün. (http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/ekim_2019/turkiyenin-kirmizi-listesi/4035)

Nesli azalan hayvanların azaltılmış piksellerle hazırlanmış diğer görsellerinini ise şu adreste görmek mümkün; https://bigumigu.com/haber/nesli-tukenmekte-olan-hayvanlardan-sadece-gorsellerdeki-piksel-kadar-kaldi/